Slider

1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

            II wojna światowa odcisnęła tragiczne piętno w dziejach Polski. Czasy okupacji przyniosły narodowi nieustające represje, które na okupowanych przez Niemców terytoriach II Rzeczypospolitej dotykały niemal każdego aspektu życia. Prześladowania objęły zarówno mieszkańców miast jak i wsi, począwszy od aspektów ekonomicznych czy kulturalnych, a skończywszy na fizycznej likwidacji całych grup społecznych.

            Wyjątkowy charakter miała także okupacja miasta stołecznego Warszawy, które to było symbolem polskości i historii naszego narodu. Od samego początku wojny stało się ono miejscem silnych represji, łapanek, publicznych rozstrzeliwań, a w obrębie miasta zorganizowano największe w Europie getto dla ludności żydowskiej. Życie mieszkańców stolicy stawało się z dnia na dzień coraz bardziej nie do zniesienia.

            Decyzja o wybuchu powstania warszawskiego motywowana była słabnącą pozycją niemieckiego okupanta i postępującą ofensywą wojsk radzieckich. Inspiratorami i organizatorami walk było Polskiego Państwo Podziemne oraz jego ramię zbrojne – Armia Krajowa. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia o godzinie 17:00 (godzina „W”). Do akcji militarnej stanęło blisko 50 tys. powstańców, zorganizowanych w formacje zbrojne, którzy podjęli trud walki z okupantem.

            Niestety – walczący byli słabo uzbrojeni i wyposażeni, pomimo ogromnego wysiłku włożonego w zorganizowanie insurekcji. Przewidziane na kilka dni powstanie trwało aż 63 dni i zakończyło się klęską oraz niemal doszczętnym zniszczeniem Warszawy. W powstaniu zginęło ok. 16 tys. walczących oraz blisko 150 tys. cywili. Warto w tym miejscu pochylić się nad ogromnym poświęceniem uczestników walk oraz niebywałym patriotyzmem, jakim się wykazali.

            Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania Zamek Królewski w Chęcinach w dniach 31.07.2021 – 1.08.2021 r. zaświeci się na biało-czerwono. Chcemy w ten sposób uczcić ten niebywale odważny zryw narodowowyzwoleńczy, który na zawsze wpisze się w historię naszego narodu.

Cześć i chwała Ich pamięci!

Image

Aktualności

01 wrzesień, 2021

Jesienna Oferta Dla Szkół!

 Poznaj Polskę!! Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, wszystkim Nauczycielom i…
01 wrzesień, 2021

82. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dziś przypada 82. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej, jednego z…
31 sierpień, 2021

Ostatnia tegoroczna edycja spektakularnego wydarzenia "Noc na Zamku w Chęcinach" już w…

Magiczne chwile przed Wami! Zamek Królewski w Chęcinach wraz z…

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia