Slider

1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

            II wojna światowa odcisnęła tragiczne piętno w dziejach Polski. Czasy okupacji przyniosły narodowi nieustające represje, które na okupowanych przez Niemców terytoriach II Rzeczypospolitej dotykały niemal każdego aspektu życia. Prześladowania objęły zarówno mieszkańców miast jak i wsi, począwszy od aspektów ekonomicznych czy kulturalnych, a skończywszy na fizycznej likwidacji całych grup społecznych.

            Wyjątkowy charakter miała także okupacja miasta stołecznego Warszawy, które to było symbolem polskości i historii naszego narodu. Od samego początku wojny stało się ono miejscem silnych represji, łapanek, publicznych rozstrzeliwań, a w obrębie miasta zorganizowano największe w Europie getto dla ludności żydowskiej. Życie mieszkańców stolicy stawało się z dnia na dzień coraz bardziej nie do zniesienia.

            Decyzja o wybuchu powstania warszawskiego motywowana była słabnącą pozycją niemieckiego okupanta i postępującą ofensywą wojsk radzieckich. Inspiratorami i organizatorami walk było Polskiego Państwo Podziemne oraz jego ramię zbrojne – Armia Krajowa. Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia o godzinie 17:00 (godzina „W”). Do akcji militarnej stanęło blisko 50 tys. powstańców, zorganizowanych w formacje zbrojne, którzy podjęli trud walki z okupantem.

            Niestety – walczący byli słabo uzbrojeni i wyposażeni, pomimo ogromnego wysiłku włożonego w zorganizowanie insurekcji. Przewidziane na kilka dni powstanie trwało aż 63 dni i zakończyło się klęską oraz niemal doszczętnym zniszczeniem Warszawy. W powstaniu zginęło ok. 16 tys. walczących oraz blisko 150 tys. cywili. Warto w tym miejscu pochylić się nad ogromnym poświęceniem uczestników walk oraz niebywałym patriotyzmem, jakim się wykazali.

            Z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania Zamek Królewski w Chęcinach w dniach 31.07.2021 – 1.08.2021 r. zaświeci się na biało-czerwono. Chcemy w ten sposób uczcić ten niebywale odważny zryw narodowowyzwoleńczy, który na zawsze wpisze się w historię naszego narodu.

Cześć i chwała Ich pamięci!

Image

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia