Zamek Królewski w Chęcinach w filmowym kadrze!

      Corocznie 27 października odbywa się, zatwierdzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Z tej okazji Zamek Królewski w Chęcinach chciałby włączyć się w obchody tego święta, ponieważ zarówno nasza średniowieczna warownia, jak i miasto Chęciny wielokrotnie były miejscem plenerów filmowych i serialowych. Jest to zarówno świadectwo niesamowitej atrakcyjności jak i potencjału, jakim dysponuje ten obszar i który nierzadko stanowi tło dla dzieł dużego i małego ekranu.

Najsłynniejszym filmem, który po dziś dzień wpisuje się w historię miasta i pozostaje w pamięci mieszkańców jest z pewnością „Pan Wołodyjowski”. W niedużej odległości od oryginalnego, średniowiecznego obiektu zbudowano bowiem makietę zamku w Kamieńcu Podolskim, która posłużyła do nakręcenia ostatnich ujęć filmu. To właśnie w Chęcinach sfilmowano oblężenie twierdzy czy śmierć Małego Rycerza. Dużo lokacji w samym mieście posłużyło też do nakręcenia scen do serialu „Przygody Pana Michała”, m.in. kościół parafialny czy wirydarz klasztoru bernardynek.

W historii kinematografii Chęciny pełniły też rolę plenerów dla mniej znanych, a nie mniej cennych dzieł. Świetne ujęcia znajdziemy bowiem w filmach „Milczenie” K. Kutza czy komedii „Tysiąc talarów” w reżyserii Stanisława Wohla. Zamek pojawiał się w wielu innych produkcjach, m.in. w filmowej adaptacji „Syzyfowych Prac”, stworzonej przez Pawła Komorowskiego czy też w dziełach pt. „Gabriel” (M. Haremski) czy „Wyklęty” (K. Łęckiego). Równie często Chęciny i okolice pojawiały się w serialach, m.in. w jednym z odcinków „Ojca Mateusza” (pt. Ogrodnik) czy w najnowszej produkcji Telewizji Polskiej – „Koronie Królów”. Okoliczne lokacje posłużyły natomiast m.in. do nakręcenia „Wiedźmina” (np. dawny kamieniołom Góry Rzepki) oraz „Tajemnicy dzikiego szybu” (ujęcia na Zamek z Góry Miedzianki).

Wielokrotnie nasza warownia oraz samo miasto uczestniczyły też w licznych programach „śniadaniowych”, które chętnie wykorzystują to klimatyczne miejsce. Nie raz na antenach telewizyjnych pojawiały się relacje z prognozy pogody czy też wywiady, w trakcie których prezentowane były najnowsze atrakcje i wydarzenia, odbywające się na Zamku. Zachęcamy zatem kolejnych chętnych do odwiedzin naszego obiektu i skorzystania z jej uroków. Jesteśmy przekonani, że zarówno warownia jak i samo miasto będą jeszcze nie raz miejscem, które wpisze się w dorobek filmografii polskiej.