Na naszym Zamku można zobaczyć repliki oryginalnych dokumentów i grafik z okresu od XVI do XIX wieku!

Zamek Królewski w Chęcinach kusi kolejną atrakcją. Już można tu na własne oczy zobaczyć repliki oryginalnych i unikatowych źródeł historycznych, a także historycznych grafik Zamku z przełomu od XVI do XIX wieku. Niezwykła galeria zawisła właśnie na ścianie krużganków chęcińskiej warowni. Bez wątpienia to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii.

 

            Unikatowa i niepowtarzalna galeria źródeł historycznych znajduje się na jednej ze ścian krużganków na dziedzińcu dolnym Zamku Królewskiego w Chęcinach. - Mamy tu kopie oryginalnych dokumentów ze zbiorów udostępnionych przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. Turyści mogą sami przeczytać informacje dotyczące Zamku pochodzące z okresu XVI i XVIII wieku, a także obejrzeć grafiki wielu badaczy, a wśród nich Jana Filipa Carossi, który w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego objechał dwukrotnie Kielecczyznę i jest uważany za pierwszego badacza regionu świętokrzyskiego, czy też Friedricha Usenera, niemieckiego prawnika – wymienia burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

            Wystawa historycznych dokumentów została podzielona na dwie części. Jak poinformowała dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach, Monika Majchrzyk, w pierwszej z nich zobaczymy grafiki i stare wizerunki chęcińskiego Zamku z XVIII i XIX wieku. Tutaj także zawisła replika obrazu Józefa Szermentowskiego pod tytułemProcesja w Chęcinach” z 1857 roku. Materiały zostały udostępnione ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Druga część galerii stanowi kopie oryginalnych źródeł historycznych do dziejów zamku pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku. Dokumenty udostępniono dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

            Warto podkreślić, że na podstawie tych wszystkich źródeł i grafik historycznych w ubiegłym roku powstała makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach, którą można podziwiać w podziemiach zabytkowej kamienicy "Niemczówka". - Turyści najpierw mogą sami zapoznać się z historyczną dokumentacją, na dolnym dziedzińcu Zamku, by następnie zobaczyć twierdzę w podziemiach „Niemczówki“. Makieta powstała z dbałością o każdy szczegół w oparciu o bacznie przestudiowaną literaturę, grafiki, prace malarskie, a także archiwalne fotografie. Pokazuje tętniące życiem dziedzińce Zamku z elementami ówczesnej architektury i jest nie tylko wspaniałą atrakcją dla dzieci, ale i dla dorosłych – podkreśla burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. - Zachęcamy do zwiedzania ruin Zamku, gdzie znajduje się wiele atrakcji, a wśród nich nowo powstała galeria z replikami oryginalnych dokumentów i grafik z okresu od XVI do XIX wieku. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii. Podobnie jak replika Zamku z XVII wieku mieszcząca się w "Niemczówce" – zaprasza burmistrz Robert Jaworski.

Agnieszka Olech