Slider
Slider

Dom Wielki

Znajdujesz się właśnie u wejścia do Domu Wielkiego. Wybudowany został najprawdopodobniej w epoce jagiellońskiej i spełniał przede wszystkim funkcje reprezentacyjno-mieszkalne. Był to budynek dwukondygnacyjny, usytuowany przy północnym murze, jednotraktowy i podpiwniczony.

Obecnie zachowały się jedynie jego relikty, w szczególności pomieszczenia piwnic, gdzie dawniej przechowywano produkty żywnościowe, takie jak owies czy wino. W dawnych czasach w pokojach Domu znajdowały się m.in. kancelaria i izba, przeznaczona dla sądu grodzkiego, w której z poręczenia chęcińskich starostów odbywały się rozprawy. Imponująca była część reprezentacyjna budynku, gdzie w jednej z sal, na stropie umieszczono wizerunki polskich władców, m.in. Bolesława Krzywoustego czy Kazimierza Sprawiedliwego. Nic więc dziwnego, że królowie i królowe tak chętnie tutaj gościli! Wszystko połączone było ze sobą siecią korytarzy, zaś z wyższych kondygnacji Domu spokojnie można było przemieszczać się dookoła zamku drewnianymi gankami. W miejscu dzisiejszej ławki zakochanych najprawdopodobniej przez pewien czas funkcjonowała też kuchnia, która zapewniała mieszkańcom pożywienie. Żyć, nie umierać!

Obecnie w pozostałościach Domu Wielkiego znajdziemy lapidarium z elementami architektonicznymi zamku oraz czasowe wystawy tematyczne związane z historią warowni.

Image

facebook

instagram

youtube

trip advisor

Niemczówka

CIT Chęciny

Geopark Świętokrzyski

Synagoga w Chęcinach

Gmina Chęciny

wydarzenia

wydarzenia

spacer 360st

spacer wirtualny

partnerzy

partnerzy
deklaracja
dostępności
Kup Bilet
Wydarzenia