Zamek Królewski w Chęcinach na tle Europy Środkowej

O historii Zamku Królewskiego w Chęcinach podczas międzynarodowej konferencji
Był obiektem wysokiej rangi i ośrodkiem życia politycznego śrdniowiecznej Polski. To właśnie tu król Władysław Łokietek przeniósł skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, a Chęciny traktował niemalże jak stolicę kraju. To z tego miejsca wojska polskie wyruszyły na jedne z najważniejszych bitew w historii naszego kraju.

O tym wszystkim i o wielu innych faktach dotyczących Zamku Królewskiego w Chęcinach będzie można się dowiedzieć już 25 listopada podczas konferencji naukowej w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, która dodatkowo będzie transmitowana na żywo w Internecie.


            „Zamek Królewski w Chęcinach na tle Europy Środkowej. Geneza, funkcje, znaczenie.” - to tytuł konferencji naukowej, podczas której przez cały dzień przedstawiciele świata nauki  z kraju i z zagranicy będą mówić o dziejach ziemi chęcińskiej i Zamku Królewskiego. – Historia Ziemi Chęcińskiej sięga odległych czasów średniowiecza. To nie tylko przeszłość tutejszej społeczności, ale właściwie przekrój dziejów naszego kraju – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. - Brak wielu źródeł pisanych na temat znaczenia Zamku Królewskiego w Chęcinach w budowaniu potęgi państwa Polskiego sprawiło, że dziś niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odegrał on w militarnej i politycznej historii naszej Ojczyzny. Historia Zamku, jak i samego miasta, była niejako przekrojem przeobrażeń i przemian społecznych, gospodarczych, politycznych, kulturalnych i cywilizacyjnych, których byliśmy świadkami przez długie stulecia. Świadomi historycznego znaczenia Zamku Królewskiego w dziejach naszego kraju, a także kierowani chęcią przekazania kolejnym pokoleniom informacji o niezwykłej przeszłości naszej Małej Ojczyzny, postanowiliśmy zorganizować konferencję naukową, na którą serdecznie wszystkich zapraszam – zachęca Burmistrz Robert Jaworski.
O tej historii warto wiedzieć
            Warto przypomnieć, że historia miasta ściśle wiąże się z losami Zamku. Pierwszą wzmiankę o nim posiadamy z 1306 roku z dokumentu Władysława Łokietka potwierdzającym nadanie Zamku, wraz z 11 wsiami, biskupowi krakowskiemu – Janowi Muskacie. Już początkiem XIV w. Zamek był silną warownią, o czym świadczy fakt, że Władysław Łokietek tu przeniósł skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej przed spodziewaną wojną z Krzyżakami. Zamek w Chęcinach odnosił także sukcesy jako forteca militarna i więzienia stanu, nie został zdobyty przez 250 lat. Był obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego kraju. Patrząc na powyższe można zauważyć, że Król Władysław Łokietek traktował Chęciny niemalże jak stolicę. To z tego właśnie szczególnego miejsca polskie wojska wyruszyły na jedne z najważniejszych bitew w historii naszego kraju – bitwy pod Płowcami i pod Grunwaldem.
Naukowcy będą mówić o dziejach Królewskiego Zamku
            Konferencja naukowa rozpocznie się o godzinie 9:30 od wykładu prof. dr hab. Wojciecha Iwańczaka z UJK w Kielcach na temat miejsca Polski w polityce Wacława II. Archeolog Waldemar Gliński opowie o ostatnich badaniach archeologicznych przeprowadzonych na Zamku Królewskim. Dr hab. Stanisław Kołodziejski prof. AJD z Częstochowy będzie mówił na temat budownictwa obronnego Wacława II w Polsce, dr Artur Boguszewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi genezę i funkcję wież zamkowych na Śląsku. O kompetencjach i znaczeniu starostów chęcińskich w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej opowie mgr Konrad Szymański z UJK z Kielc. Dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH z Sosnowca będzie mówił o wczesnośredniowiecznym hutnictwie srebra i ołowiu, dr Cezary Jastrzębski z UJK w Kielcach o Zamku chęcińskim w XIX-wiecznych źródłach drukowanych. W gronie wykładowców znajdą się także doc. Ing. PhDr Miroslav Plaček z Czech oraz dr Gabriel Lukáč ze Słowacji.
Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
            Patronatem honorowym konferencję objął Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz Starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski. Patronatem medialnym konferencję obejęli także Echo Dnia oraz Radio Kielce, a TVP Kielce będzie sprawować opiekę medialną.
           Konferencja będzie transmitowana na żywo w Internecie
            na portalu YouTube - na oficjalnym kanale ITV Chęciny,
         pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=lYHVDA1vjBY.
Po kliknięciu na powyższy  link pojawi się zapowiedź konferencji. Nie potrzebne są dodatkowe czynności.
Dzięki temu wszyscy zaineresowani, a nie mogący osobiście brać udziału w wydarzeniu, będą mieli możliwość obejrzenia bezpośredniej relacji z wykładów.

Konferencja zamek plakat 2

ZNAJDZIESZ NAS

chkt zamek

 

REKOMENDACJE

zamek

 

MPR BANER 690x381 px